sobota, 29 sierpnia 2015

Pióra

PióraPióra to bardzo interesujące wytwory ptasiego ciała. Są tak wyjątkowe, że żadne inne zwierze ich nie wykształca. Tak wyjątkowe jak ptasia zdolność lotu, o której ludzie marzą od zawsze. Kilka razy w życiu śniło mi się, że latam. Marzę o takich snach... To było wspaniałe, niesamowite uczucie. Czułam się wolna jak wiatr i taka radosna... A wracając do piór... :) Cóż. Są ich różne rodzaje.  Każdy ptak ma pióra puchowe, które go grzeją oraz lotne. Poza tym pióra różnią się u różnych gatunków, dajmy na to sowa ma pióra zupełnie inne od wróbelka i nie mam tu na myśli ubarwienia , choć też występuje w bogatej palecie,  ale kształt. Wspomniana sowa ma pióra jakby ząbkowane,  dzięki czemu jej lot jest cichy, co jest kluczowym czynnikiem udanego polowania.  Mirabelka bardzo lubi pióra.  Nie dlatego, że są pneumatyczne, że tylko ptakom wyrastają, ale, że... są takie ładne;)! Lubi je oglądać, głaskać, tulić... Na ogół znajdujemy zwykłe szare pióra krukowatych. Jak się trafi srocze to już urozmaicenie;) Ale niedawno znalazłyśmy w lesie małe, śliczne piórko.  Ja wiedziałam czyje to, Mirabelka nie, ale... od czego mamy w domu tony książek?  Jedna z nich to wydana przez Multico ( pisałam już, że bardzo, ale to bardzo lubię to wydawnictwo:)?) " Jakie to pióro ". Dałam Mirabelce do przejrzenia. Mimo, że umie rozpoznać sójkę,  to pojedynczego piórka ,  choć bardzo charakterystycznego, nie udało jej się skojarzyć z konkretnym gatunkiem ;)

2 komentarze:

  1. Moja córka znalazła ostatnio pióro kukułki. Tez śliczne. Podobny wzór, tylko pióro większe i inne barwy. Brązowo-beżowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Matko Polko, śliczne zdjęcia i ciekawy wpis tylko szkoda że te ptaki w tle utrudniają czytanie :-) Ostatnio trochę czytam jak ulepszać blogi i chyba zrobiłam się wyczulona. Co do piór to fajny pretekst do spaceru po lesie - "Idziemy szukać piór!" Tylko książkę o rozpoznawaniu będę musiała wypożyczyć z biblioteki. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Rozgość się u nas i spędź miło parę chwil :)